Blog chmura tagów
Bramy i napędy w bramach
Bramy i napędy w bramach

Elementem, który zauważa każdy widząc nasz dom, jest brama wjazdowa. Warto oprócz tego, żeby była jak najbardziej estetyczna i bezpieczna zastanowić się nad opcją automatyzacji jej otwierania i zamykania. Coś, co kiedyś wydawało nam się luksusem lub przywodziło na myśl filmy o przyszłości, już dziś jest coraz bardziej powszechne w naszym codziennym życiu. Świat dąży do jak największej automatyzacji, dlatego też możemy ją również zastosować w przypadku naszego ogrodzenia. Automatyka do bram pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu i energii. O ile wygodniej otwierać i zamykać bramę, kiedy siedzimy w samochodzie i nie musimy z niego wychodzić, chcąc dokonać tych czynności. Jedno wciśnięcie pilota lub samo posiadanie nadajnika rozwiązuje to wszystko za nas.

Napęd do bramy panelowej

Na co zwrócić uwagę wybierając napęd do bramy

Odpowiednią automatykę do bramy powinniśmy dobrać już na początku, gdy projektujemy jak nasze ogrodzenie i brama wjazdowa mają wyglądać. Pozwoli nam to zaoszczędzić dodatkowej pracy. Aby wybrać odpowiedni napęd do bramy musimy zadać sobie pewne pytania, które pomogą nam w dokonaniu najlepszego wyboru. Należy przede wszystkim obliczyć, jak często dana brama będzie otwierana i zamykana. Wszystko zależy od obiektu, który ona zabezpiecza. W przypadku mieszkań prywatnych jest to stosunkowo niewielka liczba, gdyż zazwyczaj służy do otwierania i zamykania raz dziennie. W skrajnych przypadkach ta liczba może być nieco większa. Jeżeli decydujemy się na wybór odpowiedniego napędu do bramy na parkingu lub przy wspólnocie mieszkaniowej powinniśmy wybrać sprzęt najwyższej klasy, który będzie przystosowany do wzmożonej eksploatacji. Gdy jednak mówimy o bramach, używanych rzadko należy wybrać odpowiednio tańszy model. W przypadku bramy, która jest używana sporadycznie np. do działki za miastem, to rozwiązanie będzie się idealnie sprawdzać, w razie, gdyby sprzęt został skradziony dużo łatwiej poradzić sobie z taką stratą. Jeżeli posiadamy już bramę i chcemy zainstalować automatykę, musimy zwrócić uwagę na parę szczegółów. Należy sprawdzić czy nasza brama wjazdowa jest stabilna i sztywna. Nawet delikatne odchylenia mogą sprawić, że instalacja napędu dodatkowo obciąży bramę i przez to nie będzie możliwe korzystanie z niej. Jeżeli istnieje ryzyko odkształcania się bramy napęd należy zamontować na specjalnych wzmocnionych w tym celu elementach. Trzeba również dokonać przeglądu, czy używana przez nas od dłuższego czasu brama nie posiada jakichś mankamentów, które uniemożliwiałyby montaż napędu. Możemy sprawdzić manualnie, czy nasza brama płynnie i bezproblemowo funkcjonuje. Pomoże to wyeliminować niezauważalne niedoskonałości i umożliwi zamontowanie napędu do bramy wjazdowej. Ważne jest również zbadanie, czy mamy odpowiedni dostęp do energii elektrycznej, która służyć będzie do obsługi napędu naszej bramy. Należy, więc zaplanować czy na danym terenie może przebiegać kabel o napięciu 230v. Wcześniejsze sprawdzenie czy mamy dostęp do prądu, pomoże nam zaoszczędzić dodatkowej pracy jak np. rozkopanie kostki brukowej w celu poprowadzenia odpowiedniego przewodu. W przypadku bramy zabezpieczającej mniejszy teren, możemy się posłużyć baterią słoneczną lub akumulatorem żelowym o pojemności 5Ah. Tego typu rodzaje zasilania wystarczają, gdyż sama czynność otwarcia bamy trwa kilka do kilkunastu sekund. Przed zakupem należy zwrócić uwagę, jaka jest prędkość otwierania bramy. Uśrednioną wartością z jaką powinna otwierać i zamykać się brama jest 12cm/s.

Bramy występują w różnych rozmiarach i formach. Możemy, więc tu wyróżnić bramy przesuwane i rozwierane tzw. skrzydłowe. Istnieje również rozdzielenie ich w zależności od wypełnienia. Występują, więc bramy pełne, które nie posiadają szczelin i niepełne, zawierające szczeble, pomiędzy segmentami. Należy też ustalić, jaką nasza brama ma wagę. W przypadku jej szerokości i wysokości wymiary te może sprawdzić samodzielnie w dowolnym momencie. W zależności od gabarytów możemy mówić o:

  • bramach lekkich (do 4m, wysokość do 1,7 m)
  • bramach ciężkich (powyżej 4m długości, wysokość do 1,7 m)
  • bramy bardzo ciężkich (inaczej przemysłowych – powyżej 6 m długości i wysokości przekraczającej 2 m)

Istnieje specjalna częstotliwość, jeżeli rozważamy napęd z możliwością sterowania radiowego, należy ustawić system komunikacji na falę 433,92 MHz. W innym przypadku automat może odbierać mylne sygnały, które mogą wpływać na nieuzasadnione otwieranie i zamykanie bramy. Jeżeli nasza posiadłość znajduje się przy drodze, to częstotliwości CB radia przejeżdżających kierowców mogą zakłócać funkcjonowanie naszego automatu. Dodatkowo warto tu rozważyć możliwość zabezpieczenia swojego mechanizmu specjalnym kodem bezpieczeństwa. Istnieją takie systemy, w których kod automatycznie się zmienia po każdorazowym użyciu. Klimat, w jakim chcemy zainstalować automatykę bram również pozostaje nie bez znaczenia. Temperatura ma bowiem wpływ na prawidłowe funkcjonowanie napędów. Środowiskiem w jakim możemy mówić o przystosowanym do stosowania takich mechanizmów są temperatury w przedziale od -20⁰ C do 55⁰C.

Jakie funkcje są konieczne a jakie zbędne jeżeli chodzi o wybór napędu do bramy

Wszystko dąży do pełnej automatyzacji. Również napędy do bram przestały jedynie posiadać funkcję otwierania i zamykania. Oferowany jest szereg rozwiązań, w zależności od preferencji klienta. Warto jednak przy wyborze odpowiedniego napędu, zdecydować się na takie systemy, które przede wszystkim posiadają:

  • funkcję zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowego zwaną również funkcją amperometryczną;
  • funkcję miękkiego startu i stopu umożliwiającą płynne działanie napędu;
  • funkcję lampy ostrzegawczej;
  • możliwość działania automatu i pozostałych elementów przy niskim napięciu;
  • możliwość otworzenia awaryjnego.

Nie są to jedyne funkcję, które posiadać może nasz automat. Należy się jednak zastanowić czy równie niezbędne będą nam takie opcje, jak:

  • możliwość zdalnego otwierania za pomocą aplikacji na smartfona;
  • funkcja otworzenia tylko jednego skrzydła bramy w przypadku bram skrzydłowych;
  • funkcja automatycznego zamykania;
  • funkcja asynchronicznego otwierania bramy z wyprzedzaniem jednego skrzydła.

Szukasz firmy, która posiada szeroki asortyment napędów do bram, a jednocześnie oferuję usługę ich montażu? Dobrze trafiłeś! Od lat zajmujemy się podobnymi realizacjami. Personalnie podchodzimy do każdego klienta, staramy się go dokładnie wysłuchać i tym samym doradzić mu najbardziej korzystne dla niego rozwiązanie. Nasi specjaliści, przedstawią Ci ofertę specjalnie dostosowaną do twoich potrzeb.

Blog kategorie
więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl