Sposoby montażu ogrodzenia panelowego 0
Sposoby montażu ogrodzenia panelowego

Sposoby montażu ogrodzenia panelowego

Wybór i zakup ogrodzenia panelowego to tylko połowa sukcesu. Aby cieszyć się trwałą ochroną domostwa czy innego terenu, który zamierzasz ogrodzić, trzeba je jeszcze zamontować. Jakie masz opcje do wyboru?

 

Samodzielnie czy nie – oto jest pytanie

Montaż ogrodzenia możesz zlecić firmie lub wykonać we własnym zakresie. Choć nie jest to skomplikowane, to jednak wymaga pewnych umiejętności i nakładu pracy. Stopień złożoności montażu zależy od wielu czynników. To m.in.:

  • rodzaj i całkowita wielkość ogrodzenia,
  • typ i nachylenie podłoża.

 

Dlatego często lepiej powierzyć prace profesjonalnym monterom takim jak pracownicy naszej firmy.

 

Montaż z podmurówką czy bez?

Ogrodzenie panelowe to konstrukcja trwała sama w sobie, jednak jej stabilność można zwiększyć, stosując podmurówkę. Jeżeli się na nią zdecydujesz, to masz do wyboru dwie możliwości: skorzystanie z gotowej, prefabrykowanej podmurówki betonowej albo przygotowanie jej samodzielnie.

 

Pierwsza opcja jest oczywiście łatwiejsza, bo w komplecie znajdują się gotowe płyty betonowe oraz łączniki. Cały proces montażu przebiega szybko i nie jest uzależniony od panującej na zewnątrz temperatury, co ma duże znaczenie w przypadku samodzielnego wykonania podmurówek. Wówczas bowiem musisz przygotować beton oraz szalunki i poczekać, aż materiał wyschnie.

 

Jak przygotować się do montażu ogrodzenia panelowego?

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie miejsca prac ze wszystkich zbędnych elementów takich jak rośliny, drzewa czy gruz albo kamienie. Powinieneś także zdjąć górną warstwę ziemi.

 

Aby rozpocząć, potrzebujesz też kilku narzędzi. Do wytyczenia linii przebiegu płotu niezbędne będą paliki i sznurek, a do podtrzymywania paneli mogą się przydać drewniane wsporniki. Trzeba zaopatrzyć się w metrówkę oraz poziomicę, co umożliwi dokonanie precyzyjnych pomiarów, a także pozwoli na wypoziomowanie słupków.

 

Przydatna będzie również łopata lub wiertnica glebowa, aby wykopać doły pod słupki, oraz wkrętarka do skręcenia ze sobą poszczególnych komponentów.

 

Zaplanowanie przebiegu ogrodzenia

Zacznij od zaplanowania linii przebiegu ogrodzenia. Pamiętaj nie tylko o kwestiach budowlanych, ale też stronie prawnej przedsięwzięcia. Jeżeli ogrodzenie oddziela Twoją posesję od sąsiadów i poprowadzisz je zgodnie z linią graniczną, to stają się oni jego współwłaścicielami i potrzebujesz ich zgody. Problem znika, gdy postawisz ogrodzenie wewnątrz działki.

 

Przy wyznaczaniu najlepiej rozpocząć od punktów narożnych nieruchomości. Aby zachować linię prostą, zastosuj paliki połączone sznurkiem i ustaw je równolegle do linii przebiegu ogrodzenia, w miejscach, gdzie zamierzasz wkopać słupki.

 

Lokalizacja i montaż słupków

Po wyznaczeniu linii przebiegu ogrodzenia musisz wyliczyć, ilu paneli będziesz potrzebować. Od tego uzależniona jest również liczba słupków. Panele ogrodzeniowe mają długość 2,5 m, a same słupki 4 cm przekroju.

 

Długość konkretnego boku posiadłości podzielona przez 2,58 (łączna długość panelu i dwóch słupków) pozwoli uzyskać liczbę potrzebnych na ten bok paneli wraz ze słupkami. Jeżeli dodatkowo montujesz furtkę i bramę, pamiętaj o uwzględnieniu tego w obliczeniach.

 

Następnie zamontuj słupki w miejscach, gdzie wcześniej stały paliki. Dołki powinny być wykopane na głębokość 50–60 cm. Słupki umieść idealnie w pionie, w samym środku wykopanej dziury. Stabilizację powinien zapewnić wlany do dołka beton. Początkowo można wylać tylko część betonu i dopełnić, gdy już będziesz miał pewność, że pierwsza partia się związała, a słupki stoją prosto.

 

Montaż paneli ogrodzeniowych

Ostatnim etapem jest montaż paneli, który należy wykonać po całkowitym wyschnięciu betonu. Przęsła zamocujesz do słupków z wykorzystaniem obejm, śrub i nakrętek. Pamiętaj, aby wybrać właściwą obejmę, są ich bowiem 3 rodzaje:

  • początkowe,
  • pośrednie,
  • kątowe.

 

Początkowe montuje się do paneli znajdujących się przy bramach i furtkach, kątowe przy panelach narożnych, natomiast pośrednie w pozostałych przypadkach.

 

Profesjonalny montaż przez specjalistów

A może jednak zdecydowałeś się na pomoc ze strony doświadczonych monterów? W naszej firmie zajmujemy się montażem ogrodzeń od ponad 15 lat i mamy na swoim koncie setki udanych realizacji. Z powodzeniem wykonamy montaż także w trudniejszych przypadkach np. kiedy podłoże, na którym zamierzasz postawić ogrodzenie, jest nierówne, pochyłe lub wyboiste.

 

Realizujemy też drobne prace brukarskie w obrębie ogrodzenia, które zapewniają dodatkową estetykę całości. Montaż przeprowadzamy również na fundamentach betonowych po wcześniejszym wykonaniu trwałego podłoża z betonu. Serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty sprzedaży i montażu ogrodzeń panelowych. Zapraszamy do współpracy!

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl