Blog chmura tagów
Prosty i tani sposób na ogrodzenie posesji - ogrodzenia siatkowe
Prosty i tani sposób na ogrodzenie posesji - ogrodzenia siatkowe

Ogrodzenie siatkowe

Ogrodzenia z siatki są najłatwiejszym sposobem na ochronę naszej posesji i prywatności. Jest to szczególnie popularny sposób, jeżeli chodzi o tereny pozamiejskie, ogrodzenia siatkowe królują przeważnie na terenach działkowych. W przeciwieństwie do innych metod jest to również najtańsza opcja na rynku. Nie oznacza to tym samym, że wybór tego wyjścia wiąże się z tym, że jest to najgorsze rozwiązanie. Bywa tak, że ogrodzenia siatkowe równie dobrze spełniają swoje zadania, jak te wykonane z innych, droższych materiałów.
Obecnie siatki są dość estetyczne oraz trwałe, dlatego spokojnie mogą nam posłużyć w celu ogrodzenia naszej posesji.

Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Rozważając wybór tej opcji należy przede wszystkim rozpatrzyć aspekt finansowy. Na całkowity koszt będzie wpływało kilka czynników. Przede wszystkim wielkość działki, to od niej zależy, ile siatki przeznaczymy na ten cel. Dodatkowo koszt samego materiału z jakiego wykonane zostać ma ogrodzenie. Do tego celu możemy zastosować siatki leśne, siatki zgrzewane, siatki plecione.
Podmurówka co prawda nie jest to konieczny element, ale z pewnością jest to dość znaczące, jeżeli chcemy, aby nasz płot posłużył nam jak najdłużej oraz był bardziej odporny na nieprzychylne warunki środowiskowe. Należy też ocenić, jaki chcemy zamontować rodzaj bramy w naszym ogrodzeniu.

Montaż ogrodzenia siatkowego

Jak już wspomnieliśmy, ogrodzenie z siatki możemy wykonać samodzielnie. Niemniej jednak odpowiednia pomoc fachowców pozwala znacznie szybciej i skuteczniej postawić taki płot. Przed realizacją takiej konstrukcji powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, które będą nam przydatne.

 

  •  słupki montażowe - Montujemy je przy rozpoczęciu i zakończeniu budowy naszego ogrodzenia. Zazwyczaj są one postawione w okolicy naszej bramy wjazdowej. Pomiędzy nimi umieszcza się słupki pośrednie, które powinny być montowane co 2,3 metry;
  • napinacze drutu - montuje się je na każdym słupku montażowym;
  • drut naprężający - montowany jest na górze i dole siatki i zapobiega odkształcaniu się naszego ogrodzenia;
  • pręty napinające - są to pionowe pręty umiejscowione przy słupkach początkowych, jak i narożnych. Ich zadaniem jest utrzymanie całego ogrodzenia w odpowiednim kształcie;
  • beton - może być użyty do wykonania podmurówki, jak również do tego, aby zabetonować nasze słupki. Jest on przydatny, jeżeli chcemy, żeby nasz płot z siatki wytrzymał jak najdłużej;
  • akcesoria dodatkowe - tu możemy zaliczyć wszystkie elementy, które również przydadzą się w naszej pracy. Oczka, śruby, druty do zaplatania i klucze do przekręcania.

Pierwszym naszym krokiem po skompletowaniu wszystkich materiałów, powinno być odpowiednie oczyszczenie naszego terenu. Powinniśmy usunąć wszystkie napotkane przeszkody, takie jak gałęzie, kamienie, czy drzewka. Następnie powinniśmy wytyczyć, jak powinno przebiegać nasze ogrodzenie siatkowe. Wyznaczamy, w którym miejscu powinny znaleźć się słupki, a następnie wykopujemy odpowiednio głęboki rów, który umożliwi nam instalację wyżej wspomnianych elementów. Przy słupkach początkowych i narożnych możemy postawić dodatkowe podpórki, gdyż to one są narażone na większe przeciążenia.
Po wykopaniu dołków i osadzeniu w nich słupków wszystko zalewamy płynnym betonem. Deski słupków opukujemy z każdej strony za pomocą gumowego młotka, w celu usunięcia pęcherzyków powietrza z dopiero co wylanego betonu. Minimum tydzień po wylaniu betonu możemy brać się za kolejne czynności. Przystępujemy do montażu drutów naprężających. W miejscu, gdzie przewidujemy, że będzie drut, należy zamocować napinacz wraz z opaską mocującą i śrubką z oczkiem. Po zamontowaniu napinaczy przystępujemy do położenia drutów naprężających. Końce drutów przekładamy przez otwory w napinaczach i mocno przekręcamy śrubę. Drut najlepiej naciągać z obu stron jednocześnie. Po odpowiednim naciągnięciu drutu mocujemy go do słupków pośrednich. Dlatego też przydatna okaże się tu pomoc drugiej osoby.

Siatkę możemy nałożyć rozwijając ją i montując bezpośrednio do każdego słupka, a do słupków pośrednich zamontować ją za pomocą cienkich drutów do zaplatania. Jednakże istnieje metoda, która jest dużo szybsza i prostsza, rozwijamy siatkę, a następnie przymocowujemy ją do słupków początkowych, jak i narożnych. Trzeba pamiętać, aby przy tych słupkach znajdowały się pręty naprężające. Metoda ta sprawdza się jedynie w przypadku krótszych ogrodzeń, w przypadku takich, których długość przekracza 25 metrów, nie będzie możliwe odpowiednie jej naciągnięcie.

Rodzaje siatek służących do ogradzania

Do postawienia ogrodzenia z siatki może nam posłużyć kilka rodzajów siatki, które różnić się będą między sobą swoimi właściwościami:

  • siatki ogrodzeniowe plecione są to najpopularniejsze i najczęściej spotykane rodzaje sitek służących do ogrodzenia. Jest to materiał tani i elastyczny, dlatego możemy go użyć nawet do ogrodzenia nierównych terenów;
  • siatki zgrzewane składa się ze skrzyżowanych prętów zbrojeniowych. Zazwyczaj jest ona używana do konstrukcji żelbetonowych;
  • siatki leśne w przypadku, gdy mieszkamy w zalesionym terenie, może nam się zdarzyć niebezpieczne towarzystwo w postaci dzikich zwierząt. Na dolnej swojej krawędzi siatka leśna posiada większe zagęszczenie, przez co zwierzęta nie będą mogły się przez nią przedostać. Na górze natomiast często montowany jest drut kolczasty. Sama siatka jest tworzona z ocynkowanego drutu;

Jak głęboko wykopać słupki?

Z pewnością musimy odpowiedzieć sobie również na to pytanie, jeżeli mamy zamiar postawienia ogrodzenia z siatki. Niestety ma tu jednej odpowiedzi ze względu na wszystkie składowe, które towarzyszą postawieniu takich słupków. Istnieją jednak tu pewne wskazówki, którymi możemy się kierować. Należy zakopać słupek na 1/3 jego wysokości. Daje nam to głębokość, która może się wahać pomiędzy 50cm, a 80 cm. Zazwyczaj ludzie starają się wykopać jak najpłytszy dół, aby oszczędzić sobie tym samym materiałów, jak i pracy. Nie biorąc pod uwagę stref przemarzania, możemy narazić swoją konstrukcję na szybsze zniszczenie.

Montaż ogrodzenia siatkowego na nierównym terenie

Co jednak w przypadku, gdy teren, który zamierzamy ogrodzić jest nierówny? Właśnie tutaj ogrodzenie z siatki jest najprostszym, jak również najtańszym rozwiązaniem tego problemu. Nie trzeba w takim wypadku specjalnie przygotowywać terenu pod montaż ogrodzenia z siatki. Jedyne, o co musimy tu zadbać to o odpowiednie ustawienie słupków. Należy przy tym wszystkim uważać, by były one zakopane odpowiednio głęboko w ziemi pod granicami przemarzania. Słupki następnie należy zalać betonem, tak aby postawiona przez nas konstrukcja była odpowiednio trwalsza.
Chcąc więc w jak najtańszy i najszybszy sposób ogrodzić naszą posesję powinniśmy rozważyć zamontowanie ogrodzenia z siatki.

Blog kategorie
więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl